Magnes trwały - cóż to takiego?

Skonstruowane na w latach osiemdziesiątych poprzedniego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najsilniejszym niedrogim rodzajem magnesu stałego. Ich skuteczność, mały gabaryt , a także niski koszt zainicjowały gwałtowny progres w technice audio, w konstrukcji motorów elektrycznych plus wielu pozostałych zakresach.
Magnesy neodymowe wykonane są ze konglomeratu zwanego NdFeB - neodym, żelazo i bor. Należą do magnesów metalowych wyprodukowanych z pierwiastków ziem rzadkich. Układ elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich zezwala im wytwarzać mocne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są kosztowne, jednak pola magnetyczne są tak skuteczne, że wystarczy produkować naprawdę drobne magnesy, a przecież drobniejsze magnesy są w finalnym rozrachunku tańsze.
Analogicznie jak w charakterystyce pozostałych silnie magnetycznych materiałów, magnesy neodymowe są chrupkie, więc wzbogaca się je o specyficzną warstwę ochronną z twardszego metalu, takiego jak nikiel, czy szczególnie elastycznego materiału, takiego jak plastik.
Obecnie magnesy neodymowe istnieją w różnych kategoriach mocy od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie osiągał pole 1,25 Tesli. Przybliża się to do mocy magnetycznej medycznych maszyn do rezonansu magnetycznego, które potrzebują osobnego, wolnego od metalu lokum. Maszyny te posiadają magnesy, które pracują z energią blisko 3 Tesli.
Wszystkie produkty ferromagnetyczne gubią własny magnetyzm w efekcie ocieplania; temperaturę, w której trwonią własny magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy zatracają własną wytrzymałość w szczycie temperatur od 80 stopni C do 230 stopni C i jest to zależne od typu magnesu. Wprawdzie graniczna temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 oC), jest wszak niższa niż przy podobnych parametrach wielu pozostałych materiałów magnetycznych.
Neodymowe magnesy pozwoliły na skonstruowanie profesjonalnych słuchawek dousznych. Aby miniaturowa wkładka słuchawkowa posiadała właściwą siłę, by dźwięk rozbrzmiewał doskonale, magnesy w przetwornikach audio potrzebują mocnego pola magnetycznego. Choć słuchawki douszne występowały przed magnesami neodymowymi, nie wystarczały wszakże do odsłuchu o idealnej próbie. Niewielki gabaryt plus odpowiednia wyrazistość odtwarzanego dźwięku wkładek dousznych przyczyniły się do sukcesu odtwarzacza MP3.
Mnóstwo wdrożeń neodymowego magnesu mają na koncie Hobbyści. Są stosowane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych i w silnikach elektrycznych, które zastępują silniki spalinowe w konstrukcjach samolotów, łodzi oraz w innych pojazdach. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.
Mocniejsze rodzaje neodymowych magnesów tworzą realne ryzyka, o jakich trzeba wiedzieć. Dwa magnesy mogą przybliżyć się wzajemnie z wystarczającą siłą, żeby się rozłupać lub nawet połamać palce, jeżeli ręka znajdzie się na linii ich przyciągania. Zdarzają się połknięcia, dwa magnesy potrafią zmiażdżyć przewód pokarmowy, sprawiając ucisk , a przede wszystkim mocne zranienia. Mocne pola magnetyczne mogą upośledzać funkcjonowanie rozruszników serca. Są również dostatecznie mocne, żeby skasować dane z nośnika na przykład z dysku bądź z paska magnetycznego karty kredytowej. Okazalsze magnesy neodymowe nie mogą być transportowane transportem lotniczym ponieważ potrafią utrudniać działanie urządzeń nawigacyjnych samolotu.