loading...

Dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.

Znane od lat, jednak dopiero dziś naprawdę uznawane w walce o naszą perspektywę.

Wiele elektrowni wykorzystuje ruch magnesów do przemieniania energii kinetycznej oraz magnetycznej w energię elektryczną. Poprzez siły hydrostatyczne lub wiatr generatory magnetyczne produkują energię elektryczną będąc atrakcyjnym rozstrzygnięciem dla przemysłu ze względu na prostą budowę, ale także na naturalny rodzaj produkcji energii. Zespolona energia pola magnetycznego i dodatkowo pęd magnesu w cewce z przewodu miedzianego wywołuje ruch elektronów w przewodzie i ten ruch staje się prądem elektrycznym. Należy pamiętać, że generator elektryczny wyzyskujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "tworzy" zawsze znajdującego się w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, lecz jedynie go "porusza". Można to przyrównać do pompy wodnej, która sprawia przepływ wody, jednak nie "tworzy" wody w rurach.

Czytelność konstrukcji sprawia, że umiesz samodzielnie wykonać generator magnetyczny względnie dynamo magnetyczne z materiałów, jakie kupisz w hipermarkecie albo chowasz w własnym rodzinnym warsztaciku. Stworzenie takiego generatora to dobry test, który jest sposobem na wykazanie mocy generatorów magnetycznych. Potrzebne surowce to rurka z budulca, który nie jest przewodnikiem elektrycznym. Magnes, miarą pasujący do średnicy stworzonej rurki (nie musi być okrągły czy kulkowy ale nie powinien być zbyt drobny). Niewielka ilość osłoniętego drutu miedzianego (długość uzależniona jest od wielkości rurki). Taśma izolacyjna, fragment tektury plus niewielka żarówka LED.

Z kartonu trzeba wyciąć dwa otoki tak by można je było zamocować na rurce. Pierścienie należy umieścić orientacyjnie 25 mm od siebie zostawiając jednocześnie orientacyjnie 10 mm na obu skrajach tulei. Wszystko owinąć taśma izolacyjną między otokami z kartonu oraz na zewnętrznych krawędziach rurki. Potem drut miedziany nawinąć dookoła rurki pomiędzy kawałkami tektury, od 1000 do 2000 razy, zostawiając kilka centymetrów pozostałości drutu na początku i na końcu, wiszących swobodnie, by dało się później dołączyć do nich żarówkę LED. Przymocowując nasze źródło światła odnóżki przewodów wystarczy najprościej owinąć wokoło siebie i również zabezpieczyć taśmą izolacyjną tak żeby żarówka stanowiła jednolitą całość z już gotowym elementem na którym owinęliśmy przewód. W pojemniku lokujemy magnes. Następnie zamykamy końcówki tulei i w ten sposób generator prądu jest skończony. Jedyne co potrzeba to konstrukcję wprawić w ruch, tak by magnes wewnątrz pojemnika przemieszczał się z jednego krańca na drugi, by żarówka LED zaświeciła.

Jasne, że w opisanym teście generator uruchamiamy siłą naszych mięśni. Nie inaczej dzieję się kiedy podłączymy dynamo na rowerowym kole. Nasze mięśnie poruszają rower, a koło roweru porusza dynamem, dynamo w efekcie produkuje pożądany strumień energii elektrycznej potrzebny do włączenia oświetlenia. Na owej podstawie pracują również latarki z dynamem, które zwykle napędzamy przy użyciu korbki ładując taką metodą akumulatory. Tymczasem siłę mięśni ludzkich prosto można wymienić na siłę wiatru, wody bądź fal morskich.

Oczywiście techniki produkujące w taki sposób duże ilości energii elektrycznej są zdecydowanie bardziej wyszukane, jednak co do podstawy pracują identycznie jak nasz mini generator magnetyczny stworzony w domowych realiach.

Zachęcamy doświadczyć by osobiście ocenić , a także zaprezentować innym jak prosto jest uczestniczyć w walce o świeże powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona magnesy-tanio.net nie wspiera Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube