loading...

Dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.

Uznane od lat, lecz dopiero dzisiaj faktycznie cenione w walce o naszą przyszłość.

Niemało elektrowni wyzyskuje ruchome magnesy do przemieniania energii kinetycznej i magnetycznej w energię elektryczną. Przez siły hydrostatyczne czy wiatr generatory magnetyczne dostarczają energię elektryczną stając się tym samym idealnym panaceum dla przemysłu ze względu na nieskomplikowaną budowę, jak także na zdrowy profil otrzymywanej energii. Zespolona energia pola magnetycznego plus ruch magnesu w cewce z drutu miedzianego powoduje ruch elektronów w przewodzie i ten ruch staje się prądem elektrycznym. Należy mieć w pamięci, iż generator elektryczny wykorzystujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "produkuje" nieustannie obecnego w przewodniku ładunku elektrycznego, a tylko go "przesuwa". Wolno to przyrównać do pompy wodnej, która powoduje przepływ wody, ale nie "wytwarza" wody w rurach.

Czytelność budowy sprawia, iż potrafisz samodzielnie wykonać generator magnetyczny względnie dynamo magnetyczne z materiałów, które zdobędziesz w hipermarkecie ewentualnie posiadasz w osobistym gospodarskim składziku. Zbudowanie takiego generatora to dobry eksperyment, który jest środkiem na wykazanie mocy generatorów magnetycznych. Konieczne produkty to tuleja z surowca, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Konieczny jest magnes, średnicą pasujący do średnicy przygotowanej rurki (nie musi być kulką czy owalem byleby nie był zbyt drobny). Niewielka ilość izolowanego drutu miedzianego (ilość uzależniona jest od wielkości tulei). Taśma izolacyjna, skrawek tektury plus mała żarówka LED.

Z kartonu potrzeba wyciąć dwa pierścienie tak żeby dało się je umocować na rurce. Otoki powinno się przymocować orientacyjnie 25 mm od siebie zostawiając dodatkowo blisko 10 mm na obu stronach tulei. Wszystko owinąć taśma izolacyjną między otokami z kartonu i na zewnętrznych stronach rurki. Następnie izolowany drut miedziany nawinąć wokół tulei pomiędzy otokami z tektury, od 1000 do 2000 razy, zachowując kilka centymetrów końcówek drutu na początku i na końcu, wiszących swobodnie, by można było później dołączyć do nich żarówkę LED. Przymocowując nasze źródło światła pozostałości przewodów można najprościej owinąć wokoło siebie i również zaizolować taśmą izolacyjną w taki sposób by żarówka tworzyła nierozerwalną całość z już skończonym elementem na którym nakręciliśmy izolowany drut. Wewnątrz rurki deponujemy magnes. Teraz zamykamy końcówki rurki co sprawia, że generator prądu jest wykończony. Jedyne co potrzeba to urządzenie wprawić w ruch, istotne by magnes wewnątrz pojemnika poruszał się z jednego krańca na drugi, by żarówka LED zaświeciła.

Naturalnie w tym teście generator uruchamiamy siłą własnych mięśni. Identycznie się zdarza gdy włączymy dynamo w rowerze. Nasze mięśnie napędzają rower, natomiast koło roweru porusza dynamem, dynamo w efekcie produkuje niezbędny strumień energii elektrycznej konieczny do uruchomienia źródła światła. Na niniejszej podstawie działają także latarki z dynamem, które przeważnie uruchamiamy przy zastosowaniu korbki ładując tą metodą akumulatory. Ale siłę mięśni ludzkich sprawnie można zmienić na siłę wody, wiatru lub morskich fal.

Naturalnie technologie dostarczające w ten sposób duże porcje energii elektrycznej są o wiele bardziej złożone, jednak co do zasady pracują identycznie niczym nasz eksperymentalny mały generator magnetyczny skonstruowany w domowych realiach.

Zachęcamy spróbować by samodzielnie osądzić i pokazać innym jak nietrudno jest uczestniczyć w walce o czyste powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasz firmowy serwis https://magnesy-tanio.net nie wspiera Internet Explorer'a. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Google Chrome, Mozilla Firefox albo Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube