loading...

Dynamo magnetyczne energia magnesów neodymowych.

Uznane od lat, lecz dopiero dziś naprawdę cenione w grze o naszą przyszłość.

Wiele elektrowni wykorzystuje ruchome magnesy do przetwarzania energii kinetycznej i magnetycznej w energię elektryczną. Poprzez siły hydrostatyczne czy wiatr generatory magnetyczne wytwarzają energię elektryczną będąc doskonałym rozwiązaniem dla przemysłu z uwagi na prostą konstrukcję, ale i na ekologiczny profil produkcji energii. Spięta energia pola magnetycznego i ruch magnesu w cewce z izolowanego drutu miedzianego wywołuje ruch elektronów w przewodzie i to zjawisko nazywamy prądem elektrycznym. Trzeba mieć w pamięci, iż generator elektryczny użytkujący efekt indukcji magnetycznej nie "tworzy" nieustannie znajdującego się w przewodniku ładunku elektrycznego, a wyłącznie go "porusza". Można to porównać do pompy wodnej, która sprawia przepływ wody, ale nie "produkuje" wody w rurach.

Zrozumiałość budowy daje ci takie możliwości, że potrafisz sam wykonać generator magnetyczny względnie dynamo magnetyczne z produktów, jakie kupisz w hipermarkecie lub chowasz w własnym rodzinnym składziku. Wykonanie takiego generatora to dobry test, który jest kluczem na pokazanie zdolności generatorów magnetycznych. Niezbędne materiały to rurka z materiału, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Magnes, średnicą odpowiadający średnicy sporządzonej rurki (nie potrzebuje być kulką czy owalem byleby nie był zbyt mały). Trochę metrów izolowanego przewodu miedzianego (porcja uzależniona jest od średnicy rurki). Faktycznie skrawek sztywnej tektury, izolacyjna taśma i niewielkiej mocy żarówka LED.

Z kartonu należy wyciąć dwa kręgi z centralnym otworem tak aby można je było przyczepić na rurce. Pierścienie trzeba przymocować orientacyjnie 25 mm od siebie zostawiając zarazem około 10 mm na obu końcach tulei. Wszystko owinąć taśma izolacyjną między kawałkami kartonu oraz na zewnętrznych stronach rurki. Później przewód miedziany nawinąć wokoło tulei między kawałkami tektury, od 1000 do 2000 razy, pozostawiając kilka centymetrów pozostałości drutu na początku i na końcu, zwisających luźno, żeby była możliwość później dołączyć do nich nasz źródło światła. Przyczepiając nasze źródło światła pozostałości przewodów można po prostu opleść wokoło siebie i również zaizolować taśmą izolacyjną oczywiście po to żeby żarówka tworzyła jednolitą całość z już skończonym prefabrykatem w formie cewki na którym owinęliśmy przewód. W pojemniku deponujemy magnes. Teraz zatykamy końcówki tulei i w ten sposób generator prądu jest gotowy. Teraz wystarczy konstrukcję uruchomić, na przykład potrząsając ręką, tak by magnes w środku pojemnika przemieszczał się z jednego skraju na drugi, aby żarówka LED zaświeciła.

Naturalnie w opisanym teście generator wprawiamy w ruch siłą naszych mięśni. To samo dzieję się jeżeli podłączymy dynamo w rowerze. Nasze mięśnie napędzają rower, a koło roweru obraca dynamem, dynamo wówczas produkuje pożądany prąd konieczny do włączenia oświetlenia. Na tej podstawie funkcjonują też latarki z dynamem, które zazwyczaj napędzamy przy użyciu korbki ładując taką metodą akumulatory. Ale siłę mięśni ludzkich sprawnie można wymienić na siłę wody, wiatru bądź morskich fal.

Naturalnie urządzenia dostarczające w ów sposób ogromne wielkości energii elektrycznej są znacznie bardziej wyszukane, jednak co do zasady działają identycznie niczym nasz mały generator magnetyczny skonstruowany w domowych warunkach.

Namawiamy doświadczyć aby naocznie zweryfikować , a także zaprezentować innym jak nietrudno jest walczyć o czyste powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasza strona https://magnesy-tanio.net już nie obsługuje IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Mozilla Firefox, Google Chrome lub Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube