loading...

Co to jest magnes stały?

Odkryte pod koniec ubiegłego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najsilniejszym niedrogim rodzajem magnesu trwałego. Ich siła, niewielki rozmiar , a także niski koszt zainicjowały wielki progres technik audio, w budowie motorów elektrycznych plus wielu różnych obszarach.

Neodymowe magnesy wyprodukowane są ze stopu określanego jako NdFeB - neodym, żelazo i bor. Są w grupie magnesów metalicznych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Układ elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich pozwala im produkować silne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są drogie, lecz pola magnetyczne są tak niezwykle silne, że wystarczy tworzyć naprawdę niewielkie magnesy, zaś drobniejsze magnesy są w finalnym rachunku tańsze.

Podobnie jak w wypadku innych mocno magnetycznych materiałów, magnesy neodymowe są chrupkie, zatem wzbogaca się je o dodatkową warstwę profilaktyczną z mocniejszego metalu, takiego jak nikiel, lub bardziej plastycznego surowca, takiego jak plastik.

Współcześnie magnesy neodymowe powstają w różnych mutacjach siły od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie osiągał pole 1,25 Tesli. Przybliża się to do mocy magnetycznej medycznych maszyn do rezonansu magnetycznego, które wymagają specjalnego, wolnego od metalu wnętrza. Maszyny te wykorzystują magnesy, które działają z siłą około 3 Tesli.

Wszelkie materiały ferromagnetyczne tracą własny magnetyzm w efekcie ocieplania; temperaturę, w jakiej tracą macierzysty magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe zatracają swoją siłę w zakresie temperatur od 80 oC do 230 oC w zależności od gatunku magnesu. Wprawdzie najniższa temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest przecież niższa niż przy podobnych parametrach wielu kolejnych wyrobów magnetycznych.

Magnesy neodymowe zapewniły powstanie profesjonalnych słuchawek dousznych. Aby mała wkładka słuchawkowa posiadała odpowiednią moc, żeby dźwięk brzmiał idealnie, magnesy w przetwornikach audio potrzebują silnego pola magnetycznego. Wprawdzie słuchawki douszne występowały wcześniej niż neodymowe magnesy, nie przydawały się wszakże do odsłuchu o idealnej próbie. Niewielki wymiar oraz odpowiednia wyrazistość przetwarzanego dźwięku dousznych wkładek zdecydowanie się dołożyły do sukcesu odtwarzacza MP3.

Mnóstwo pomysłów na wykorzystanie neodymowego magnesu znaleźli Hobbyści. Są stosowane chociażby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych i w silnikach elektrycznych, które wymieniają silniki spalinowe w konstrukcjach samolotów, łodzi i samochodów. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Silniejsze rodzaje magnesów neodymowych generują realne ryzyka, o których trzeba powiedzieć. Dwa magnesy mogą przybliżyć się nawzajem z dostateczną siłą, by się rozłupać bądź nawet złamać palce, jeśli dłoń znajdzie się na linii ich przybliżania. Zdarzają się połknięcia, dwa magnesy potrafią ścisnąć przewód pokarmowy, wywołując ucisk oraz mocne zranienia. Mocne pola magnetyczne mogą upośledzać pracę rozruszników serca. Są jednocześnie dostatecznie intensywne, aby skasować informacje z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej czy z dysku. Większe neodymowe magnesy nie mogą być przesyłane drogą powietrzną bowiem potrafią zakłócać pracę urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, lecz nasz firmowy serwis https://magnesy-tanio.net już nie wspiera IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube