loading...

Co to jest magnes neodymowy?

Wynalezione na początku lat osiemdziesiątych poprzedniego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najmocniejszym niedrogim wariantem magnesu stałego. Ich siła, mały gabaryt oraz niski koszt umożliwiły ogromny progres technologii audio, w konstrukcji silników elektrycznych oraz wielu innych branżach.

Neodymowe magnesy wykonane są ze konglomeratu określanego jako NdFeB - neodym, żelazo plus bor. Są w grupie magnesów metalicznych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Porządek elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich zezwala im wytwarzać mocne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są cenne, lecz pola magnetyczne są tak niezwykle skuteczne, iż można budować naprawdę małe magnesy, a przecież subtelniejsze magnesy są w ostatecznym bilansie tańsze.

Analogicznie jak w charakterystyce pozostałych silnie magnetycznych budulców, magnesy neodymowe są łamliwe, dlatego wzbogaca się je o specjalną powłokę profilaktyczną z mocniejszego metalu, takiego jak nikiel, lub bardziej plastycznego materiału, takiego jak plastik.

Współcześnie magnesy neodymowe istnieją w rozmaitych klasach mocy od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie osiągał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to w tej wersji do skuteczności magnetycznej medycznych maszyn do rezonansu magnetycznego, które wymagają osobnego, wolnego od metalu pomieszczenia. Maszyny te posiadają magnesy, które pracują z energią blisko 3 Tesli.

Wszystkie materiały ferromagnetyczne gubią swój magnetyzm w rezultacie ogrzewania; temperaturę, w jakiej trwonią macierzysty magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy zatracają swoją siłę w szczycie temperatur od 80 stopni C do 230 oC a uzależnione jest to od gatunku magnesu. Chociaż najniższa temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 oC), jest wszak mniejsza niż przy podobnych parametrach wielu innych produktów magnetycznych.

Neodymowe magnesy umożliwiły powstanie profesjonalnych słuchawek dousznych. Aby niewielka wkładka słuchawkowa wykorzystywała wystarczającą moc, aby dźwięk rozbrzmiewał doskonale, magnesy w przetwornikach audio żądają silnego pola magnetycznego. Chociaż słuchawki douszne funkcjonowały przed magnesami neodymowymi, nie nadawały się wszakże do odsłuchu o idealnej klasie. Mały rozmiar plus doskonała dokładność odtwarzanego dźwięku dousznych wkładek wiele wniosły do sukcesu odtwarzacza MP3.

Niemało pomysłów na wykorzystanie neodymowego magnesu znaleźli Hobbyści. Są wykorzystywane nawet do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych , a przede wszystkim w napędach elektrycznych, które wyręczają napędy spalinowe w konstrukcjach samolotów, łodzi i samochodów. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Silniejsze gatunki neodymowych magnesów powodują określone zagrożenia, o których warto mówić. Dwa magnesy potrafią przybliżyć się wzajemnie z odpowiednią energią, żeby się rozłupać bądź nawet połamać palce, jeśli ręka znajdzie się na trasie ich przyciągania. Zdarzają się połknięcia, dwa magnesy mogą zmiażdżyć przewód pokarmowy, wywołując dyskomfort oraz mocne zranienia. Silne pola magnetyczne potrafią utrudniać funkcjonowanie rozruszników serca. Są również odpowiednio intensywne, żeby usunąć dane z nośnika na przykład z dysku czy z paska magnetycznego karty kredytowej. Neodymowe magnesy o dużych wymiarach nie powinny być wysyłane transportem lotniczym ponieważ mogą utrudniać działanie urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, ale nasza firmowa strona https://magnesy-tanio.net nie wspiera Microsoft IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube