loading...

Magnes trwały - cóż to jest?

Wynalezione pod koniec ubiegłego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najsilniejszym dostępnym typem magnesu stałego. Ich skuteczność, niewielki rozmiar , a także niewielki koszt umożliwiły ogromny postęp technik audio, w architekturze motorów elektrycznych i wielu różnych zakresach.

Magnesy neodymowe wykonane są ze konglomeratu zwanego NdFeB - neodym, żelazo oraz bor. Są w grupie magnesów metalowych wyprodukowanych z pierwiastków ziem rzadkich. Układ elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich zezwala im generować silne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są kosztowne, ale pola magnetyczne są tak silne, że wystarczy tworzyć naprawdę drobne magnesy, zaś subtelniejsze magnesy są w końcowym bilansie tańsze.

Analogicznie niczym w przypadku pozostałych mocno magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są chrupkie, więc wzbogaca się je o specjalną warstwę profilaktyczną z trwalszego metalu, takiego jak nikiel, bądź mocno plastycznego materiału, takiego jak plastik.

Obecnie magnesy neodymowe występują w bogatych kategoriach mocy od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie osiągał pole 1,25 Tesli. Przybliża się to zatem do mocy magnetycznej leczniczych maszyn do rezonansu magnetycznego, które potrzebują osobnego, wolnego od metalu lokum. Urządzenia te posiadają magnesy, które pracują z siłą około 3 Tesli.

Wszystkie materiały ferromagnetyczne zatracają swój magnetyzm w efekcie ogrzewania; temperaturę, w jakiej trwonią swój magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe zatracają własną siłę w obszarze temperatur od 80 oC do 230 stopni C w zależności od typu magnesu. Wprawdzie skrajna temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 oC), jest jednak mniejsza niż w przypadku wielu kolejnych wyrobów magnetycznych.

Magnesy neodymowe umożliwiły powstanie profesjonalnych słuchawek dousznych. Aby mała wkładka słuchawkowa miała wystarczającą skuteczność, żeby dźwięk rozbrzmiewał dobrze, magnesy w przetwornikach audio żądają mocnego pola magnetycznego. Chociaż słuchawki douszne występowały wcześniej niż neodymowe magnesy, nie nadawały się jednak do odsłuchu o doskonałej klasie. Miniaturowy gabaryt i odpowiednia wierność odtwarzanego dźwięku dousznych wkładek wiele wniosły do rozwoju odtwarzacza MP3.

Niemało pomysłów na wykorzystanie neodymowego magnesu mają na koncie Hobbyści. Są używane chociażby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych , a przede wszystkim w napędach elektrycznych, które wyręczają napędy spalinowe w modelach samolotów, łodzi i samochodów. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Silniejsze gatunki magnesów neodymowych generują realne ryzyka, o jakich należałoby powiedzieć. Dwa magnesy mogą przyciągnąć się nawzajem z wystarczającą siłą, by się roztrzaskać lub nawet połamać palce, gdy dłoń będzie akurat na linii ich przybliżania. W sytuacji połknięcia, dwa magnesy mogą zdusić przewód pokarmowy, wywołując dyskomfort , a przede wszystkim poważne skaleczenia. Intensywne magnetyczne pola mogą upośledzać działanie rozruszników serca. Są również dostatecznie intensywne, aby anulować dane z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej bądź z dysku. Większe gabarytowo neodymowe magnesy nie mogą być przesyłane drogą lotniczą gdyż potrafią upośledzać pracę urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasza firmowa strona https://magnesy-tanio.net nie obsługuje przeglądarki Internet Explorer. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Mozilla Firefox, Microsoft Edge albo Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube