loading...

Magnetyczne dynamo - energia magnesów neodymowych.

Uznane od lat, ale dopiero teraz naprawdę uznawane w walce o własną przyszłość.

Niemało elektrowni stosuje ruch magnesów do przetwarzania energii kinetycznej i magnetycznej w prąd elektryczny. Przez siły hydrostatyczne lub wiatr generatory magnetyczne produkują energię elektryczną będąc idealnym rozwiązaniem dla przemysłu ze względu na nieskomplikowaną konstrukcję, ale także na zdrowy rodzaj produkcji energii. Spięta energia pola magnetycznego i pęd magnesu w cewce z przewodu miedzianego pobudza przepływ elektronów w przewodzie i to zjawisko nazywamy prądem elektrycznym. Wypada zapamiętać, że generator elektryczny wykorzystujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "czyni" nieustannie znajdującego się w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, lecz wyłącznie go "porusza". Można to porównać do pompy wodnej, która wywołuje przepływ wody, natomiast nie "wytwarza" wody w rurach.

Prostota konstrukcji powoduje, iż potrafisz samodzielnie stworzyć generator magnetyczny ewentualnie dynamo magnetyczne z surowców, jakie zdobędziesz w hipermarkecie lub masz w własnym gospodarskim warsztacie. Zbudowanie takiego generatora to łatwy eksperyment, który jest środkiem na wykazanie zdolności generatorów magnetycznych. Niezbędne materiały to tuleja z materiału, który nie jest przewodnikiem elektrycznym. Konieczny jest magnes, średnicą odpowiadający średnicy sporządzonej rurki (nie musi być owalny ale nie powinien być za drobny). Trochę metrów izolowanego przewodu miedzianego (ilość uzależniona jest od średnicy tulei). Tekturka, taśma izolacyjna oraz niewielka żarówka LED.

Z tekturki trzeba wyciąć dwa kręgi z centralnym otworem tak aby dało się je umocować na rurce. Otoki należy umieścić mniej więcej 25 mm od siebie pozostawiając dodatkowo blisko 10 mm na obu stronach tulei. Taką konstrukcję osłonić taśma izolacyjną pomiędzy kawałkami tektury oraz na zewnętrznych krawędziach rurki. Potem przewód miedziany nawinąć wokół rurki pomiędzy kawałkami tektury, od 1000 do 2000 razy, zachowując kilka centymetrów końcówek drutu na początku i na końcu, wiszących swobodnie, żeby można było następnie dołączyć do nich żarówkę LED. Przyczepiając nasze źródło światła odnóżki kabli można zwyczajnie owinąć wokół siebie i ochronić taśmą izolacyjną oczywiście po to by żarówka składała się na jednolitą całość z już gotowym elementem na którym nakręciliśmy drut. Wewnątrz rurki deponujemy magnes. Teraz zatykamy końcówki rurki i generator prądu jest skończony. Jedyne co potrzeba to całość uruchomić, na przykład potrząsając ręką, istotne by magnes wewnątrz rurki przesuwał się z jednego skraju na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Naturalnie w tym eksperymencie generator uruchamiamy energią swoich mięśni. Nie inaczej się zdarza gdy podłączymy dynamo w rowerze. Nasze mięśnie napędzają rower, a koło roweru obraca dynamem, dynamo w efekcie produkuje potrzebny prąd potrzebny do włączenia źródła światła. Na owej zasadzie funkcjonują też lampy z dynamem, które przeważnie uruchamiamy przy użyciu korbki ładując tą metodą akumulatory. Jednak siłę mięśni ludzkich łatwo można zamienić na siłę wody, wiatru czy fal morskich.

Jasne, że techniki wytwarzające , wykorzystując tą procedurę, znaczne porcje energii elektrycznej są o wiele bardziej złożone, lecz co do istoty działają identycznie niczym nasz mini generator magnetyczny stworzony w domowych realiach.

Zachęcamy wypróbować aby naocznie osądzić i w ten sposób zaprezentować innym jak łatwo jest zabiegać o czyste powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, lecz nasza strona https://magnesy-tanio.net nie wspiera przeglądarki Internet Explorer. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube