loading...

Magnes trwały - cóż to za materiał?

Wynalezione pod koniec poprzedniego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najskuteczniejszym osiągalnym wariantem magnesu trwałego. Ich siła, mały rozmiar , a także niski koszt umożliwiły ogromny postęp technologii audio, w architekturze napędów elektrycznych oraz wielu innych obszarach.

Neodymowe magnesy wykonane są ze stopu oznaczanego jako NdFeB - neodym, żelazo plus bor. Przynależą do magnesów metalicznych sporządzonych z pierwiastków ziem rzadkich. Układ elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich pozwala im wytwarzać silne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są drogie, ale magnetyczne pola są tak niezwykle skuteczne, iż daje się budować naprawdę niewielkie magnesy, zaś drobniejsze magnesy są w końcowym rozrachunku tańsze.

Analogicznie niczym w charakterystyce pozostałych silnie magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są kruche, dlatego wzbogaca się je o specjalną warstwę ochronną z mocniejszego metalu, takiego jak nikiel, czy mocno elastycznego surowca, takiego jak plastik.

Obecnie magnesy neodymowe istnieją w bogatych klasach siły od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie miał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to do mocy magnetycznej medycznych maszyn do rezonansu magnetycznego, które zmuszają do posiadania osobnego, wolnego od metalu lokum. Urządzenia te mają magnesy, które pracują z siłą mniej więcej 3 Tesli.

Jakiekolwiek wyroby ferromagnetyczne gubią własny magnetyzm w efekcie nagrzewania; temperaturę, w której tracą swój magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy gubią swoją wytrzymałość w zakresie temperatur od 80 stopni C do 230 oC i jest to zależne od typu magnesu. Wprawdzie najniższa temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest jednak mniejsza niż przy podobnych parametrach wielu pozostałych produktów magnetycznych.

Neodymowe magnesy umożliwiły powstanie wysokogatunkowych słuchawek dousznych. Żeby mała wkładka słuchawkowa posiadała odpowiednią skuteczność, aby dźwięk rozbrzmiewał doskonale, magnesy w przetwornikach audio wymagają silnego pola magnetycznego. Chociaż słuchawki douszne funkcjonowały przed magnesami neodymowymi, nie nadawały się jednak do odsłuchu o idealnej klasie. Mały wymiar oraz odpowiednia dokładność odtwarzanego dźwięku dousznych wkładek zdecydowanie się dołożyły do rozwoju odtwarzacza MP3.

Wiele zastosowań neodymowego magnesu znaleźli Hobbyści. Są stosowane nawet do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych oraz w silnikach elektrycznych, które zastępują silniki spalinowe w konstrukcjach samolotów, łodzi oraz samochodów. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Silniejsze modele magnesów neodymowych generują określone ryzyka, o których trzeba wiedzieć. Dwa magnesy potrafią przybliżyć się wzajemnie z dostateczną mocą, żeby się rozkruszyć bądź nawet złamać palce, jeżeli ręka znajdzie się na linii ich przybliżania. Gdy dochodzi do połknięcia, dwa magnesy potrafią ścisnąć przewód pokarmowy, wywołując ucisk , a przede wszystkim poważne zranienia. Silne magnetyczne pola potrafią upośledzać działanie rozruszników serca. Są również dostatecznie intensywne, żeby usunąć informacje z nośnika na przykład z dysku czy z paska magnetycznego karty kredytowej. Większe neodymowe magnesy nie mogą być transportowane drogą powietrzną bowiem mogą zakłócać aktywność nawigacyjnych urządzeń samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, lecz nasza strona https://magnesy-tanio.net nie wspiera przeglądarki Internet Explorer. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube