loading...

Wykorzystania magnesów w naszym powszednim życiu.

W ciągu dnia wiele razy spotykasz się z magnesami przeważnie nie domyślając się nawet ich istnienia. Mają one istotną pozycję w różnorodnej gamie akcesoriów, od zwykłych układanek dla dzieci, komputerów lub kart kredytowych po specjalistyczne maszyny choćby urządzenie do rezonansu magnetycznego. Wielkość magnesów mieści się w granicach od ledwie widocznych plamek po fabryczne bestie wielkości szafy. Rzeczone wielkie są bardzo zauważalne, te malutkie przeważnie pochowane są wewnątrz przeróżnych akcesoriów gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych bądź handlowych, realizując swoją misję w ciszy i pozostając przy tym zupełnie niewidocznymi.

Komputery i elektronika.

W laptopach korzysta się z magnesów do gromadzenia danych na przykład na kartach pamięci. Magnesy transformują kierunek materiału magnetycznego na dysku twardym w segmentach, które następnie reprezentują binarne dane. Następnie komputer rozpoznaje kierunek z każdego segmentu materiału magnetycznego i zamienia je na dane czytelne dla zwykłego użytkownika. W miniaturowych głośnikach znajdujących się w komputerach, telewizorach , a także radiach tak samo stosuje się magnesy. Zainstalowana w głośniku cewka z drutu i magnes przekształcają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Nie tylko energia elektryczna.

Magnesy dają nam szeroki arsenał wdrożeń w wielu dziedzinach przemysłu. W generatorach elektrycznych przekształcają energię mechaniczną w elektryczność, zarazem silniki elektryczne stosują magnesy do zamiany elektrycznej energii odwrotnie w energię mechaniczną. Podczas odzysku elektromagnesy w żurawiach łapią , a także transportują ciężkie kawałki metalu, niekiedy ważą tysiące kilogramów. Kopalnie wykorzystują magnetyczne separatory do oddzielania potrzebnych rud metali od pokruszonej skały. W przemyśle spożywczym takie magnetyczne separatory usuwają niewielkie elementy metalu z nasion i pozostałych ziarnistych albo płynnych artykułów spożywczych. Farmerzy hodujący bydło wykorzystują magnesy do wybierania kawałeczków metalu, które czasami krowy potrafią zjeść w karmie. Krowa zjada magnes wraz z pożywieniem. To wcale nie jest dowcip. Magnes przesuwając się przez system trawienny zwierzęcia łapie drobinki metalu.

Zdrowie i medycyna.

Magnesy trafiają się w poszczególnych codziennie eksploatowanych urządzeniach medycznych, takich jak urządzenia do rezonansu magnetycznego. Wyzyskują one znaczne pole magnetyczne do uzyskiwania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, stosując sygnał do sporządzenia wyraźnego, dokładnego rysunku kości, narządów i pozostałych tkanek. Magnes w urządzeniach tego typu jest bardzo skuteczny - tysiące razy potężniejszy niż popularne magnesy domowe. Innym przeznaczeniem leczniczym magnesów jest usuwanie nowotworów. Doktor wstrzykuje wrażliwy magnetycznie płyn w obręb nowotworu i korzysta z mocnego magnesu do wyzwalania energii termicznej w okolicy zakażonej. Ciepło niszczy komórki nowotworowe bez krzywdy dla zdrowych narządów.

Każdy dzień z magnesem.

Chociaż może być to dla Was nie oczywiste, ale w zwykłym domu znajduje się sporo magnesów. Magnesy na lodówce trzymają notatki, otwieracze do butelek oraz inne niewielkie przedmioty zawieszane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas kieszonkowy obraca igłę magnetyczną, aby pokazać trasę na północ. Czarny pasek magnetyczny z rewersu karty kredytowej zapisuje dane w taki sam sposób, jak dysk twardy komputera. Odkurzacze, blendery i pralki mają silniki elektryczne, które działają dzięki zastosowaniu magnesu. Magnesy działają w telefonach, dzwonkach do wrót , a także w dziecięcych zabawkach. Nasz byt naokoło nas jest cały pełen magnesów.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, lecz nasza strona https://magnesy-tanio.net nie wspiera przeglądarki Internet Explorer. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube